Z Mariny Gdynia wyruszymy w nasz kolejny rejs, jako że nie ma czasu do stracenia bo droga daleka, postaramy się możliwie szybko wyjść w morze. Jeśli masz ochotę na kawał dobrego żeglowania i sporo godzin w morzu to jest to rejs dla Ciebie. Płyniemy wygodnym i komfortowym jachtem Bavaria 46 S/Y VAIANA.
Po wyjściu za Półwysep Helski dziób jachtu skierujemy na północny-zachód w kierunku szwedzkiego miasteczka portowego Kalmar aby zbadać co ciekawego robią Szwedzi w swych miasteczkach. Średniowieczne centrum Kalmaru opowiada historię miasta jako jednego z najważniejszych ośrodków władzy w Szwecji gdzie jego rangę podkreśla imponujący zamek.
Po przejściu przez Kalmarsund udamy się na północny wschód w kierunku Gotlandii i dobrze znanej miejscowości Visby położonej na zachodnim wybrzeżu wyspy. Visby to stolica i najważniejsze miasto największej szwedzkiej wyspy, które przyciąga tak zagranicznych turystów, jak i samych Szwedów. Dlaczego tak chętnie tu zaglądają? Przede wszystkim dlatego, że Visby posiada unikatowy, średniowieczny charakter. Między innymi z tego powodu znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Visby jest jednak tylko przystankiem przed najważniejszym punktem naszej wyprawy. Żeglujemy dalej na północny-zachód ku szwedzkim szkierom. podejście do Sztokholmu zapewni nam niesamowite widoki. Tutaj znajdziesz fantastyczny morski klimat, dobre jedzenie, a Twój aparat wypełni się niezliczoną liczbą zdjęć. To przejście pomiędzy wysepkami zapewni nam sporo wyzwań nawigacyjnych, nasza uwaga skupi się na prawidłowym prowadzeniu jachtu po szlaku żeglugowym. Każdy będzie mógł poćwiczyć rozpoznawanie światełek statków oraz znaków nawigacyjnych błyskających na lądzie. Sztokholm przywita nas urokliwym widokiem, na pewno warto zarezerwować sobie dzień lub dwa po rejsie aby poznać bardziej stolicę Szwecji. Na uwagę zasługuje Vasa Museum położone w centrum miasta, być może staniemy w marinie, która niemal sąsiaduje z tym unikatowym muzeum. Tam zakończymy nasz piękny rejs, oby do następnego!
Rejs ma charakter stażowo-szkoleniowy, na tym rejsie zyskasz ogromne doświadczenie morskie. Na koniec rejsu otrzymasz opinię honorowaną przez Polski Związek Żeglarski.
Rejs poprowadzi: Piotrek Jurkowski Jachtowy Sternik Morski, Instruktor Żeglarstwa PZŻ
Jeśli nie wiesz jak spakować się na rejs, odpowiedź znajdziesz TUTAJ.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji napisz maila office@navigarecharter.pl lub zadzwoń 0048 603 304 506, a otrzymasz wszelkie informacje jak rozpocząć swój udział w tej morskiej przygodzie. Jeśli chcesz się zapisać, przejdź do zakładki "ZAPISZ SIĘ"
Przedstawiamy plan rejsu, który może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych lub decyzji kapitana. Miejcie jednak świadomość, że na morzu karty rozdają Neptun i Posejdon.
Gdynia - Kalmar - 170 Mm
Kalmar - Visby - 95 Mm
Visby - Sztokholm - 120 Mm
RAZEM - 385 Mm
Szacowana ilość godzin w morzu 70-100
Miejsca, które możemy odwiedzić podczas tego rejsu:
KALMAR
Kalmar to historia, sztuka i kultura. Zejdź na fale historii, odwiedzając Regalskeppet Kronan, który po 300 latach na dnie morza znajduje się obecnie w Muzeum Hrabstwa Kalmar. Robisz zakupy i dobrze jesz, ale uciekasz przed upałem wielkiego miasta. Pełen życia Kalmar jest spokojny jego zabytkowa zabudowa przypomina ci o minionych czasach. Otoczony fosą zamek Kalmar pochodzi z XIII wieku i szczyci się tym, że jest najstarszym zabytkiem miasta, tutaj nic się nie zmieniło od 1592 roku. W pobliżu znajduje się Stare Miasto (Gamla Stan), gdzie znajdziemy kręte, brukowane uliczki, które prowadzą przez średniowieczne centrum miasta. Zanim pożeglujemy dalej wpadniemy jeszcze na kawę i domowe ciasta.
VISBY
Zapytaj jakiegokolwiek Szweda o Visby na Gotlandii, a prawdopodobnie uzyska on rozmarzony wyraz twarzy. Rzadko można znaleźć kogoś, kto nie przepada za tym urokliwym średniowiecznym miastem. To położone nad Morzem Bałtyckim bajkowe miasteczko jest skarbem narodowym, jest ono również zaliczane do światowego dziedzictwa UNESCO. Wielu żeglarzy wraca tu co jakiś czas, aby poczuć ten średniowieczny klimat.
Jest to dobrze zachowane średniowieczne miasto hanzeatyckie pochodzące z XII wieku posiadające wiele niezwykłych ruin kościołów z tego okresu, takich jak ruiny St Clemens, St Nicolai and Drottens lub ruiny kościoła St Karin z wysokimi łukami. Visby szczyci się również licznymi zabytkowymi budowlami, takimi jak katedra Sankta Maria zbudowana pod koniec XII wieku czy średniowieczny mur pierścieniowy o długości 3,5 km, z wieloma oryginalnymi wieżami z XIII wieku, które wciąż są nienaruszone. Mur otacza centrum Visby i został pierwotnie zbudowany w celu ochrony zarówno przed obcymi wrogami, jak i szwedzkimi napastnikami z terenów wiejskich. Ze swoim naturalnym pięknem i starożytną historią Gotlandia jest mistycznym i inspirującym miejscem do życia, które przyciąga wielu artystów. Ich rękodzieła sprzedawane są w lokalnych sklepach Visby. Gotlandia jest szczególnie znana ze wspaniałej ceramiki i wyrobów wełnianych. A może przyda się Wam wełniany kocyk na zimowe wieczory? ;-)
SZTOKHOLM
Zanim polecimy z powrotem do Polski spędzimy kilka godzin w pełnej wiatru stolicy Szewcji. Nie trudno się dziwić nieustannym podmuchom chłodniejszego czy też cieplejszego powietrza, skoro Sztokholm jest otoczony z jednej strony Morzem Bałtyckim, a z drugiej jeziorem Melar. Zwiedzanie warto zacząć od małego polskiego akcentu, a mianowicie wydobytego z dna Bałtyku żaglowca Vasy, który spoczywał tam przez ponad trzysta lat. No dobrze, ale jak szwedzki żaglowiec leżący na dnie ma się do naszego kraju? Król Gustaw II Adolf, który z całego serca nie lubił Polaków chciał wybudować statek mający być postrachem naszego narodu. Na nasze szczęście, a Szwedów nieszczęście okręt zamiast być dumą króla tuż po wyjściu z portu stał się dumą dna Bałtyku, a o zatonięcie oczywiście oskarżono Polskę. Zagadki do dzisiaj nie rozwikłano jednak statek dostał swoje własne muzeum w dzielnicy Djurgarden i stał się jedną z największych atrakcji Sztokholmu. Djurgarden to także popularne miejsce do wypoczynku i rekreacji, z pięknym parkiem z wiekowymi drzewami oraz skansenem w parku rozrywki Grona Lun. Stolica Szwecji jest przepełniona atrakcjami, na kilka ładnych godzin można się tu zatracić w zaledwie jednym miejscu. Sztokholm to miasto królewskie zatem na Starym Mieście odnajdziemy pałac królewski Kunliga Slottet, który dla zwiedzających jest otwarty, kiedy król z rodziną wyjeżdżają na wakacje. Inną ważną budowlą Sztokholmu jest ratusz miejski Stadshuset, przy którym znajduje się pojawiająca się na wielu widokówkach wysoka wieża. Na uwagę zasługuje najstarsza dzielnica miasta – Gamla Stan. Wąskie, wysadzane kocimi łbami uliczki ciągnące się pomiędzy strzelistymi, kolorowymi kamienicami, które do złudzenia przypominają te nasze z Gdańska. Oprócz spaceru pośród tych perełek architektonicznych odnajdziesz tu liczne galerie sztuki, pracownie rzemieślnicze, kawiarenki i puby, czyli wszystko co dodatkowo dopełni uroku wizyty tutaj.
Aktualna pozycja jachtu dostępna poprzez system AIS, pod linkiem
Dane techniczne:
Długość całkowita: 14,27m
Szerokość: 4,35m
Zanurzenie: 2,20m
Genua: Rolowana (2021)
Grot: Rolowany (2021)
Powierzchnia ożaglowania: 108m2
Silnik: Volvo Penta D2-55, 55KM
Zbiornik paliwa: 210L
Liczba kabin dwu osobowych: 4
Liczba koi: 8+2
Liczba WC: 3
Liczba pryszniców: 1 + 1 (kokpit)
Zbiorniki wody: 560L
Wyposażenie nawigacyjne:
Plotter map GPS Garmin, AIS klasy B, Radar, Kompas, Log, Echosonda, Wiatromierz, Autopilot, Ster strumieniowy
Bezpieczeństwo:
Tratwa ratunkowa 10 osobowa, EPIRB z GPS, SART, NAVTEX, Kamizelki pneumatyczne, Zapasowy rumpel
Pokład:
Teakowy kokpit, Stół w kokpicie, Platforma kąpielowa, Szprycbuda, Bimini, Elektryczna winda kotwiczna
Wnętrze:
Ogrzewanie WEBASTO, Rozkładany stół w messie, Wyposażenie kambuza, 2 lodówki, Kuchenka gazowa, Piekarnik, Radio CD+MP3
Zaokrętowanie odbywa się w godzinach 15:00 - 18:00, w dniu 08.07.2023 w marinie Gdynia
Wyokrętowanie odbywa się w godzinach 07:00 - 10:00, w dniu 15.07.2023 w Sztokholmie w marinie Wasahamnen.
Koszt kojowego:
Cena rejsu obejmuje:
Cena rejsu nie obejmuje w szczególności transportu uczestników do miejsca zaokrętowania i z miejsca wyokrętowania.
Kasa jachtowa (zbierana na burcie jachtu): 500 PLN/osobę (za zebrane środki kupujemy jedzenie, opłacamy porty, kupujemy paliwo). Kapitan jachtu jest zwolniony z wpłaty do kasy jachtowej (kapitan pozostaje na utrzymaniu załogi). Kasa jachtowa podlega rozliczeniu wśród załogi.
Na jachcie nie ma pościeli, prosimy o zabranie śpiworów.
Transport po kraju do miejsca zaokrętowania pociągiem, autobusem, samolotem, jak kto woli :-)
Przykłady lotów powrotnych (TANIO I BEZPOŚREDNIO DO POLSKI):
Sztokholm - Kraków (15.07.2023 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Sztokholm - Warszawa WMI (15.07.2023 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Sztokholm - Warszawa WAW (15.07.2023 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Sztokholm - Wrocław (15.07.2023 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Sztokholm - Gdańsk (15.07.2023 loty bezpośrednie za grosze) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Sztokholm - Berlin (15.07.2023 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
POMAGAMY W ZNALEZIENIU DOGODNYCH I TANICH POŁĄCZEŃ LOTNICZYCH
Formularz zgłoszeniowy na rejsy organizowane przez NavigareCharter. Jeżeli chcesz wziąć udział, wypełnij wszystkie wymagane pola.
Zapisując się na rejs wyrażam zgodę na przetwarzanie przez firmę NAVIGARECHARTER SP. Z O.O. z siedzibą Brzyczyna 102, 32-031 Mogilany, danych osobowych zamieszczonych w niniejszym formularzu, w celu sporządzenia i zawarcia umowy uczestnictwa w rejsie morskim oraz w celu organizacji i realizacji rejsu.