Tym razem z Mariny Gdynia poprzez Bałtyk południowy wyruszymy w kierunku cieśnin duńskich, będzie to rejs typowo stażowy z dużą ilością godzin w morzu. Pożeglujemy na zachód i zaczniemy od odwiedzenia kilku szwedzkich portów z południowego wybrzeża. Pierwszym dobrym przystankiem jest Karlskrona z bardzo ciekawym i urozmaiconym muzeum morskim. Kolejnym przystankiem będzie duński Bornholm, wyspa uwielbiana przez polskich żeglarzy. Planujemy wpłynąć do portu Rønne, znajdującego się na zachodnim wybrzeżu wyspy.
W najbardziej wysuniętym na południe mieście Szwecji – Trelleborgu – nadal można podążać śladami Wikingów. W mieście znajduje się odrestaurowany fort pierścieniowy z epoki Wikingów, w którym można spotkać Wikinga z dziwnymi śladami na przednich zębach, a na wsi znajdują się kamienie runiczne świadczące o tym, jak żyli nasi przodkowie ponad 1000 lat temu, zbadamy jak to wygląda na własne oczy?
W dalszej części rejsu poprzez kanał Falsterbo przedostaniemy się do cieśniny Oresund. Pięknym miejscem na postój będzie Kopenhaga, w tym mieście zawsze jest co robić! Dalej pożeglujemy na północ aby zobaczyć Helsingør i Helsingborg z urokliwym zamkiem Kronborg na czele.
Przejście przez cieśniny duńskie zapewni nam wiele morskich atrakcji, utrudnień nawigacyjnych, znaków, światełek. Duża ilość statków nie pozwoli nam na odpoczynek, trzeba czujnie nawigować aby bezpiecznie dotrzeć do kolejnego portu. Na trasie rejsu zobaczymy również najdłuższą europejską drogową przeprawę morską, łączącą szwedzkie Malmo z Duńską Kopenhagą. Jeśli wystarczy czasu wpłyniemy do obydwu tych ciekawych miast.
Dalej poprzez cieśninę Kattegat popłyniemy w kierunku Goteborga, gdzie zakończymy nasz rejs i przekażemy jacht kolejnej załodze.
Rejs ma charakter stażowo-szkoleniowy, na tym rejsie zyskasz ogromne doświadczenie morskie. Na koniec rejsu otrzymasz opinię honorowaną przez Polski Związek Żeglarski.
Rejs poprowadzi:
Jeśli nie wiesz jak spakować się na rejs, odpowiedź znajdziesz TUTAJ.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji napisz maila office@navigarecharter.pl lub zadzwoń 0048 603 304 506, a otrzymasz wszelkie informacje jak rozpocząć swój udział w tej morskiej przygodzie. Jeśli chcesz się zapisać, przejdź do zakładki "ZAPISZ SIĘ"
Przedstawiamy plan rejsu, który może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych lub decyzji kapitana. Miejcie świadomość, że na morzu karty rozdają Neptun i Posejdon.
Gdynia - Karlskrona - 160 Mm
Karlskrona - Christiansø - 55 Mm
Christiansø - Wyspa Bornholm (Ronne) - 35 Mm
Wyspa Bornholm (Ronne) - Trelleborg - 55 Mm
Trelleborg - Malmo - 30 Mm
Malmo - Kopenhaga - 15 Mm
Kopenhaga - Helsingborg - 20 Mm
Helsingborg - Helsingor - 5 Mm
Helsingor - Goteborg - 110 Mm
RAZEM - 485 Mm
Szacowana ilość godzin w morzu 80-120
Miejsca, które możemy odwiedzić podczas tego rejsu:
KARLSKRONA
Popłyniemy do Kalskrony, miasta założonego w 1680 r., kiedy Karol XI postanowił zbudować tutaj nową szwedzką bazę morską. Ponad 340 lat później pozostałości bazy morskiej oraz dobrze zachowana architektura i plan miasta zrobiły wrażenie na UNESCO, dzięki czemu nadano miastu status światowego dziedzictwa w 1998 roku. Gdziekolwiek się udasz, możesz zobaczyć tego dowody; wspaniałe kościoły, wielkie place, defilady i fortyfikacje, które przyciągają gości z całego świata.
Obowiązkowym punktem na mapie jest Muzeum Marynarki Wojennej - szwedzkie muzeum państwowe, przedstawiające historię szwedzkiej marynarki wojennej. Muzeum położone jest w malowniczym miejscu na wyspie Stumholmen w Karlskronie. W Muzeum Marynarki Wojennej można zwiedzić wiele ciekawych ekspozycji, obejrzeć modele okrętów z XVIII wieku, wejść do prawdziwej łodzi podwodnej oraz podziwiać przepiękne zbiory w Hali Galionów.
Archipelag na którym położna jest Karlskrona, UNESCO uznało za jeden z siedmiu rezerwatów biosfery w Szwecji. Nigdzie indziej na świecie nie można żeglować po Rezerwacie Biosfery UNESCO, podziwiając niesamowite fortyfikacje i budynki.
CHRISTIANSØ
Wyspa Christianso to urokliwe miejsce położone na Morzu Bałtyckim, na wschód od Bornholmu. Charakteryzuje się pięknymi krajobrazami z urokliwymi zachodami słońca, malowniczymi uliczkami oraz bogatą historią,
To także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na wyspie można wypożyczyć rowery i przejechać się po malowniczych uliczkach oraz szlakach turystycznych. W okolicy można również uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing czy kajakarstwo.
Miłośnicy historii powinni odwiedzić wiele zabytków znajdujących się na wyspie. Najważniejszym z nich jest Fort Christianso, który został zbudowany w XVII wieku i jest uważany za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na wyspie. Wokół fortu znajdują się również wiele ciekawych muzeów, które prezentują historię wyspy oraz regionu.
ALLINGE
Allinge-Sandvig było kiedyś dwiema mniejszymi, oddzielnymi wioskami rybackimi, założonymi w okresie średniowiecza. Od tego czasu miasta partnerskie rozwijały się razem na swój własny, szczególny sposób, charakteryzujący się dwoma najważniejszymi zawodami na wyspie; górnictwo i turystyka. Stare domy z muru pruskiego miasta pochodzą z XVIII i XIX wieku; w czasach, gdy Allinge i Sandvig były znane jako wioski rybackie, a także grupy blisko powiązanych gospodarstw przybrzeżnych. Z tego powodu wiele z tych starych domów wiejskich znajduje się obecnie w centrum miasta, a kilka z nich działa obecnie jako czarujące pensjonaty.
Trudno powiedzieć, kiedy kończy się Allinge, a zaczyna Sandvig. W Sandvig znajdziesz się w najbardziej wysuniętej na północ osadzie na Bornholmie, blisko samego cypla. Masywny Hammerknuden – dominuje w krajobrazie na północ od miasta, niemal wystrzeliwując się w morze. Pomiędzy klifami a Sandvig leży urocza plaża Sandvig, uwielbiana zarówno przez turystów, jak i mieszkańców.
RONNE
przypływając jachtem na skalistą wyspę Bornholm, nie sposób pominąć port Rønne u podnóża kościoła św. Mikołaja. Jest to największy port na Bornholmie, tętniący życiem, odwiedzany przez promy, łodzie rybackie, statki towarowe i jachty. Tutaj morze i ląd mieszają ze sobą powietrze.
Postaramy się odkryć starą część Rønne, wybierzemy się na spacer po bruku cichymi uliczkami starej części miasta za kościołem. Rønne to „miasto-ogród”. Za domami i murami pruskimi znajdują się zarówno ogrody przydomowe, jak i duże ogrody miejskie. Dostrzeżenie tych ogrodów z ulicy może być trudne, ale można poczuć zapach wielu bzów i drzew owocowych, usłyszeć życie ptaków i poczuć spokój między zabudowaniami.
W wielu małych okienkach mieszkańcy Bornholmu eksponują swoje porcelanowe figurki, ręcznie robione szkło czy bibeloty o szczególnym znaczeniu. Podglądniemy trochę co dzieje się za okiennymi szybami, zaglądniemy do wnętrz oświetlonych salonów i wnętrz w starych kamienicach miasta – od najnowocześniejszych po najlepsze salony z początku XX wieku. Znajduje się tu wyjątkowo wiele pięknych domów z muru pruskiego, ale pomiędzy nimi można zobaczyć nowsze „domy bombowe” z czerwonej lub żółtej cegły, które zostały zbudowane w zastępstwie wielu domów zbombardowanych przez Rosjan w maju 1945 roku.
TRELLEBORG
Trelleborg to szwedzkie miasto często określane mianem “okrągła twierdza” i ma to związek z osadą, która znajdowała się tutaj przed tysiącem lat. Obecnie główną atrakcją Trelleborga jest rekonstrukcja właśnie takiej okrągłej osady Wikingów wraz z odtworzonymi chatami i warsztatami rzemieślniczymi. Życie towarzyskie miasta toczy się w porcie, gdzie znajdują się liczne bary, restauracje i kluby. Ciekawostką jak na warunki skandynawskie jest aleja wjazdowa do miasta obsadzona palmami. Kolejną ciekawostką jest Muzeum Kapeluszy! To wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się w pełni zachowana linia produkcyjna, która działała od 1867 roku do 1978 roku. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest galeria lokalnego artysty Axel Ebbe możemy tu podziwiać rzeźby, obrazy, grafikę i rysunek – od studium kobiecego piękna, aż po satyrę społeczną.
MALMO
Malmö to przede wszystkim miasto wielokulturowe, z imponującą ilością ścieżek rowerowych i ciekawą architekturą. W mieście możesz skosztować kuchni całego świata znajdziesz tu także arabskie stragany oraz salony fryzjerskie prosto z Afryki. Będąc w Malmö koniecznie trzeba pospacerować pośród zabytków na Starym Mieście a dla kontrastu można udać się do nowoczesnej dzielnicy Västra Hamnen. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Malmo jest Turning Torso – najwyższy wieżowiec w całej Szwecji o bardzo ciekawej zakręconej konstrukcji. Jeśli ciekawi cię historia regionu powinieneś się udać do Zamku Malmöhus, który na przestrzeni lat był mennicą potem więzieniem, a obecnie został przekształcony w muzeum. Natomiast dla pasjonatów techniki nie lada gratką jest Muzeum Techniki gdzie oprócz sali z eksponatami lotnictwa i motoryzacji, jest sala eksperymentów jak również największa atrakcja - łódź podwodna U3.
KOPENHAGA
Stolica Dani uznawana za jedno z najlepszych miast do życia znajdziesz tu wszystko: skarby wikingów, piękne rezydencje, kolorowe kamieniczki, zabytki, wąskie uliczki z licznymi knajpami serwującymi doskonałe jedzenie oraz wciąż żywe osiedle hipisów. Najbardziej znanym miejscem w mieście jest Nowy Port Nyhaven koniecznie trzeba go odwiedzić i pospacerować wzdłuż kanału otoczonego kolorowymi kamienicami. Następnie powinniśmy nasze kroki skierować w stronę Amalienborg czyli rezydencji rodziny królewskiej. W samo południe zmieniana jest warta na terenie dziedzińca jest to dość widowiskowa atrakcja, na którą spieszą liczni turyści. Jeśli ciekawi cię historia Danii i rodziny królewskiej koniecznie musisz udać się do zespołu zamkowego Christiansborg oraz do Zamku Rosenborg. Niewątpliwą atrakcją i punktem must see jest Wolne Miasto Christiania, jest to osiedle zamieszkiwane przez hipisów mające własne prawo i swoje zasady. Architektura tego miejsca znacznie różni się od pozostałej części miasta, można zauważyć bardzo artystyczne podejście do ozdabiania domów, bardzo istotnym elementem jest ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Zakaz ten zapewne ma związek z faktem że dozwolona jest w tej części miasta sprzedaż marihuany i haszyszu.
HELSINGBORG
To jedno z najstarszych miast szwedzkich jego początki sięgają końca XI wieku, Znajdziemy tu uroczą starówkę z licznymi zabytkami, warto odwiedzieć zamek Kärnan z bardzo dobrze zachowaną wieżą oraz kościół Najświętszej Marii Panny. Zajdziemy tu także dość nietypowe Muzeum medyczne. W mieście znajdują się liczne tereny zielone gdzie można pospacerować lub zorganizować piknik na trawie i odpocząć trochę od zgiełku miasta.
HELSINGOR
To urocze zabytkowe miasteczko z wąskimi brukowanymi uliczkami, gdzie na każdym kroku czuć historię minionych czasów. Najważniejszym zabytkiem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest zamek Kronborg – inaczej nazwany zamkiem Hamleta gdyż Szekspir opisał go w swojej sztuce. Innymi atrakcjami miasteczka są Muzeum Historyczne oraz Muzeum Morskie Danii.
GOTEBORG
rejs zakończymy w marinie w Goteborgu...to głównie miasto studenckie i żeglarskie, a dzięki temu ma ono bardzo swobodną atmosferę skłaniającą do spacerów, relaksu w parku, czy spotkań z przyjaciółmi w licznych barach. Niewątpliwie najważniejszym punktem miasta jest plac miejski Götaplatse z fontanną Posejdona, która jest symbolem miasta. Spacerując po mieście możesz wstąpić do licznych muzeów lub zatopić się w pięknej architekturze zabytkowych budowli. Jeśli natomiast pragniesz odrobiny adrenaliny polecam odwiedzić Liseberg - największy park rozrywki w Skandynawii.
Aktualna pozycja jachtu dostępna poprzez system AIS, pod linkiem
Dane techniczne:
Długość całkowita: 14,27m
Szerokość: 4,35m
Zanurzenie: 2,20m
Genua: Rolowana (2021)
Grot: Rolowany (2021)
Powierzchnia ożaglowania: 108m2
Silnik: Volvo Penta D2-55, 55KM
Zbiornik paliwa: 210L
Liczba kabin dwu osobowych: 4
Liczba koi: 8+2
Liczba WC: 3
Liczba pryszniców: 1 + 1 (kokpit)
Zbiorniki wody: 360L
Wyposażenie nawigacyjne:
Plotter map GPS Garmin, AIS klasy B, Radar, Kompas, Log, Echosonda, Wiatromierz, Autopilot, Ster strumieniowy
Bezpieczeństwo:
Tratwa ratunkowa 10 osobowa, EPIRB z GPS, SART, NAVTEX, Kamizelki pneumatyczne, Zapasowy rumpel
Pokład:
Teakowy kokpit, Stół w kokpicie, Platforma kąpielowa, Szprycbuda, Bimini, Elektryczna winda kotwiczna
Wnętrze:
Ogrzewanie WEBASTO, Rozkładany stół w messie, Wyposażenie kambuza, 2 lodówki, Kuchenka gazowa, Piekarnik, Radio CD+MP3
Zaokrętowanie odbywa się w godzinach 15:00 - 18:00, w dniu 25.05.2024 w marinie Gdynia
Wyokrętowanie odbywa się w godzinach 07:00 - 10:00, w dniu 04.06.2024 w marinie w Goteborgu
Koszt kojowego:
Cena rejsu obejmuje:
Cena rejsu nie obejmuje w szczególności transportu uczestników do miejsca zaokrętowania i z miejsca wyokrętowania.
Kasa jachtowa (zbierana na burcie jachtu): 700 PLN/osobę (za zebrane środki kupujemy jedzenie, opłacamy porty, kupujemy paliwo). Kapitan jachtu jest zwolniony z wpłaty do kasy jachtowej (kapitan pozostaje na utrzymaniu załogi). Kasa jachtowa podlega rozliczeniu wśród załogi.
Na jachcie nie ma pościeli, prosimy o zabranie śpiworów.
Transport po kraju do portu zaokrętowania we własnym zakresie.
Przykłady lotów powrotnych po rejsie (poza Warszawą i Gdańskiem inne polskie miasta z szybką przesiadką na lotnisku Chopina):
Goteborg - Kraków >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Goteborg - Warszawa WAW (04.06.2024 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Goteborg - Wrocław >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Goteborg - Gdańsk (04.06.2024 loty bezpośrednie) >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
Goteborg - Berlin >>> KLIKNIJ I SPRAWDŹ LOTY
POMAGAMY W ZNALEZIENIU DOGODNYCH I TANICH POŁĄCZEŃ LOTNICZYCH
Formularz zgłoszeniowy na rejsy organizowane przez NavigareCharter. Jeżeli chcesz wziąć udział, wypełnij wszystkie wymagane pola.
Zapisując się na rejs wyrażam zgodę na przetwarzanie przez firmę NAVIGARECHARTER SP. Z O.O. z siedzibą Brzyczyna 102, 32-031 Mogilany, danych osobowych zamieszczonych w niniejszym formularzu, w celu sporządzenia i zawarcia umowy uczestnictwa w rejsie morskim oraz w celu organizacji i realizacji rejsu.