Nie masz pomysłu jak w tym roku zaimponować rodzinie 1 Listopada? My mamy coś specjalnego dla Ciebie! Nie kupuj nowego futra z norek ani lakierowanych bucików, odpuść też nowy, nieśmigany kapelusz z piórkiem! Poleć z nami do Aten na tygodniowy rejs po Cykladach i wróć z twarzą spaloną jak heban :-)
Popłyniemy tam gdzie morze pozwoli (ambityny plan zakłada dotarcie do wysp Milos, Santorini i Mykonos - perełek Cyklad oraz wyspy Hydra - podobno najładniejszej wyspy zatoki sarońskiej :-) ), do wyboru mnóstwo wysepek wchodzących w skład archipelagu. Aktualny plan rejsu (który może zostać zmodyfikowany w przypadku bardzo korzystnych lub bardzo niekorzystnych warunków na morzu) przedstawia się następująco:
Milos
Milos utworzona z lawy skały najróżniejszych barw i kształtów, jaskinie, nadmorskie urwiska i gorące źródła sprawiają że jest ona wyjątkowa. Nazwana jest „wyspą kolorów”. Największą atrakcją turystyczną jest wioska Tripiti z katakumbami i amfiteatrem z okresu hellenistycznego
Od strony żeglarskiej najciekawsze są formacje skalne Kleftiko –Położone na południowo-zachodnim cyplu formacje skalne to raj dla fotografów, nurków. Kotwicząc między skałami mamy szansę pływać między białymi skałami zanurzonymi w turkusowej wodzie. Z głównego ośrodka wyspy Plaki można się wybrać na pieszą wycieczkę do kaplicy Panagia Thalassitra (Matki Boskiej Żeglarzy)
Santorini - Thira
Głównym walorem wyspy przyciągającym rzesze turystów są białe domki na stromych wulkanicznych klifach, czarne i czerwone plaże oraz najpiękniejszy zachód słońca w Europie. Santorini jest czynnym kraterem wulkanu, który około 1500 p.n.e. wybuchł i zapadł się tworząc w środku wylaną wodą głęboką lagunę. Śladami po kataklizmie są czarne plaże i monumentalne urwiska. Do stolicy – położonej wysoko na krawędzi kaldery Firy wchodzi się po 580 stromych stopniach, wjeżdża się na osiołku lub też kolejką linową.
W południowej części wyspy znajdują się plaże z czarnym piaskiem oraz plaża z czerwonymi skałami i krwistymi czerwonym piaskiem.
Kolejnym miejscem wartym naszej uwagi jest miasto Oia, na północnym cyplu wyspy. Widok z zamku Lontza zapiera dech w piersi i można stąd obserwować podobno najpiękniejszy zachód słońca w Europie – na tle wiatraków, stromych zboczy i białych domków.
Naxos
Największa i najbardziej zielona wyspa Cyklad . Na zachodnim brzegu wyspy znajduje się miasto Naksos stworzone dzięki niesamowitemu połączenie weneckich domów, zamkowych murów, pobizantyjskich kościołów oraz licznych ruin. Z miasta przechodzi się groblą do wysepki na której znajdują się ruiny Świątyni Apollina z 530 r. p.n.e. a wejście do niej jest przez olbrzymią bramę/okno
Niewielka wysepka Delos zwana świętą wyspą jest perełką archeologiczną Grecji. Odkryto tutaj olbrzymi kompleks świątynny, było to miejsce kultu Appolina. Stanowisko archeologiczne w Delos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć sanktuarium Apollina, w skład którego wchodzą trzy świątynie Apollina i jedna poświęcona Artemidzie. Niedaleko znajduje się sanktuarium Dionizosa z kolumnami o fallicznych kształtach. Dalej trafia się na Taras Lwów z pięcioma posągami gotowych do skoku lwów.
Mykonos
Jest to wyspa niezwykle interesująca, pełna atrakcji zachęcających do bliższego poznania i postoju na kilka dłuższych chwil. Główna atrakcją wyspy są wiatraki - są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu wyspy. Kolejnym elementem przyciągającym fotografów jest kościół Paraportiani –składa się tak naprawdę z pięciu kościołów połączonych w jeden na przestrzeni wieków.
Bardzo oryginalnym elementem miasta Mykonos jest maskotka wyspy - Pelikan . Ptaki te są bardzo towarzyskie i oswojone z ludźmi obecnie na terenie portu można spotkać kilka sztuk.
Miasto Mykonos uważane jest za najładniejszej i najbardziej zadbane na całych Cykladach. Dodatkową jego atrakcją są liczne bary, restauracje i sklepy miasto jest bardzo aktywne zarówno za dnia jak i nocą. Niesamowite wrażenie robią domy umiejscowione bezpośrednio nad brzegiem morza, miejsce to zwane jest "Małą Wenecją".
Hydra
najładniejsza wyspa Zatoki Sarońskiej z przepięknym malowniczym portem. Port otoczony jest stromymi zboczami na których usytuowane są urokliwe domki
Cała wyspa jest pod ochroną, panuje tu całkowity zakaz ruchu pojazdów mechanicznych. Komunikacja ogranicza się do osiołków i mułów, które dodają Hydrze uroku. Stolica wyspy zachwyca kamiennymi rezydencjami pomiędzy którymi wyrastają wspaniałe żółte, czerwone i pomarańczowe kwiaty opuncji. Przy wejściu do portu stoją armaty, a przystań wypełniają jachty, żaglowce i rybackie łodzie. Znajdziemy tu XIX-wieczne rezydencje dawnych kupców i kapitanów, jak np. rezydencja Koundouriotisa wzniesiona pod koniec XVIII w. z wiernie zrekonstruowanymi ozdobnymi wnętrzami wypełnionymi XIX-wiecznymi meblami. Główna ulica miasteczka - Miaouli pnie się w górę zbocza i po około 2 km doprowadza do męskiego monastyru Profitis Ilias. Nieco dalej, w malowniczym otoczeniu wznosi się żeński klasztor Agia Efpraksia.
Na południowy-zachód od góry Erotas (najwyżej położonego punktu archipelagu) ścieżka prowadzi do maleńkiej osady Episkopi, otoczonej gajami oliwnymi i winnicami, w której kryją się ruiny domostw z czasów bizantyjskich.
Poros i Egina
Kierujemy się teraz na wyspy Argolidzkie i Sarońskie. Poros to przede wszystkim białe domy z pomarańczowymi dachami wieża zegarowa na szczycie wzgórza. Można również dostrzec rozległe gaje cytrynowe. Przeprawa przez cieśninę jest dużą frajdą gdyż odczucie jest takie jakby się płynęło ulicami miasta. Główną atrakcją miasta jest Klasztor Zoodochos Pigi. Z wyspy Paros udamy sie do Eginy gdzie miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Świątynia Afai znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy. Kompleks świątynny umiejscowiony jest na wzgórzu w sosnowym gaju ze wspaniałym widokiem na morze Egejskie.. Jest to jedyna grecka Światynia która zachowała drugą kondygnację małych kolumn - uchodzi ona za najwspanialszy zabytek antyku jaki można podziwiać w Grecji.