Czarter jachtu dla tego rejsu można rozpocząć w bazach: Split, Kastela, Trogir, Seget Donji.

 

Trogir - Bol - 35Mm

Bol - Stari Grad - 15Mm

Stari Grad - Hvar - 20Mm

Hvar - Vis - 25Mm

Vis - Bisevo - 5Mm

Bisevo - Rogoznica - 35Mm

Rogoznica - Trogir - 20Mm

RAZEM - 155Mm

 

Czarter jachtu z Trogiru

 

Nie czekaj ani chwili dłużej! Popłyń z nami na podbój Chorwackiego wybrzeża przez lazurowe wody Adriatyku, w pełnym słońcu w towarzystwie przyjemnego wiatru. Czyste plaże, dobre jedzenie i dużo zabawy. Jeżeli to Cię jeszcze nie przekonało, zobacz jaką trasę dla Ciebie przygotowaliśmy:

 

  • Trogir

 

Wąskie uliczki pełne życia, sklepików i knajp, starówka wyłożona przepięknymi kamiennymi płytami, która już dawno wkradła się na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawana jest za piękniejszą nawet od tej w Splicie oraz nadmorski deptak z którego można podziwiać morze. Właśnie takimi atrakcjami powita nas Trogir, nasz pierwszy punkt na mapie podboju pod żaglami Chorwackiego wybrzeża. Jest to też jedno z miast, który łączy rozwój z nienaruszoną od lat zabudową i co najważniejsze przyrodą. Tutejsze wody i kamieniste plaże są wciąż niezwykle czyste, powietrze praktycznie wolne od spalin, przez co często to miasteczko jest wybierane jako sceneria do filmów. Jesteś w stanie odgadnąć, które wielkie dzieła tu powstały? Często też nazywany Wenecją Chorwacji, jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, głównie przez niesamowity klimat jaki tu panuje. Ale o nim, przekonasz się już na miejscu.

 

  • Bol

 

Witamy na malowniczej wyspie Brac wraz z jej najstarszym miastem, leżącym u podnóży góry Vidova. Poszukiwacze przygód mogą w ramach wolnego wypoczynku wybrać się na zdobycie tego szczytu, który liczy zaledwie 778m i z góry podziwiać piękno tego miejsca i wyspy Hvar. Błękit morza stopniowo przechodzący w biały piasek i okoliczne intensywnie zielone lasy będą wynagrodzeniem za włożony wysiłek. Przystanek ten jest poświęcony głównie wypoczynkowi, aktywnemu jak i temu dla leniwych. Alternatywą dla osób, których nie interesuje wspinaczka jest duża żwirowa plaża, która rozsławiła to miejsce. Jest nią żwirowy Zlatni Raj, która zmienia swój kształt ze względu na prądy morskie. Oczywiście, są tu też mniej tłoczne piaszczyste plaże przy których można odnaleźć szkoły przeróżnych sportów wodnych, które rozwijają się tutaj ze względu na idealne warunki.

 

  • Stari Grad

 

Malownicza wyspa Hvar i miasto-bliźniak słynnego Arystotelesa to kolejny port na naszej mapie, który podkreśla piękno Chorwacji. Jest to najstarsze tutejsze miasto, które „zrodziło się” w 384 r. p.n.e czyli dokładnie w tym samym roku co słynny filozof. Od lat było miastem, do którego spływali żeglarze i marynarze pozostawiając tu wiele historycznych śladów. Już od wpłynięcia w zatoczkę, w której leży Stari Grad uderzy nas żeglarski klimat tego miasta. Wybrzeże przystosowane dla łódek, małe rybackie kutry, których właściciele codziennie wyruszają na połów ryb dostarczając miastu świeżych składników do tradycyjnych dań i pełen port będą jedynie potwierdzeniem tych słów. Na mieście odcisnęło także piętno Imperium Rzymskie w czasach swojej świetności. Wszędzie gdzie sięgniemy wzorkiem dostrzeżemy Rzymskie mozaiki i pozostałości Rzymskich domków letniskowych. Ciekawi historii mogą odwiedzić twierdzę chorwackiego poety, kościół Św. Stejpana czy klasztor dominikanów z pokaźnymi zbiorami malarstwa, sztuki oraz imponującą biblioteką. Poszukiwaczom odpoczynku polecam plaże Lanterna oraz Banj.

 

  • Hvar

 

Odpływamy od stałego lądu i przenosimy się na chwilę na jedną z największych wysp należących do Chorwacji – Hvar i miasta o tej samej nazwie. Często określane jest mianem bajkowego, głównie dzięki swojej architekturze, klimatowi i otaczającej przyrodzie. Już od wpłynięcia do portu ogarnie nas wrażenie, że jest to miasto-zabytek. Dookoła wznoszą się białe budynki z czerwoną dachówką, na których czas zdążył już pozostawić ślad w postaci małych zadrapań i osuwających się dachówek. Jednak to, w żaden sposób nie odejmuje mu uroku a wręcz przeciwnie, dodaje go temu miasteczku wraz z wszechobecnymi sznurami z praniem. Widać w tych stronach świata jest to nieodłączny element wystroju. Wchodząc w głąb odkryjemy kilka ciekawych zabytków: Twierdzę zwaną Forticą, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto i jego malownicze okolicę oraz Hvarską Katedrę i Teatr, który jest najstarszym teatrem narodowym w Europie. Jednak to nie one przesądzają o popularności tego miasta i wyspy. Oprócz scenerii przyczyniają się do niej uprzejmość lokalnych mieszkańców, a także nocne oblicze tego miasta. Już od zachodu słońca miastem włada muzyka i taniec, a wesołe tłumy świetnie bawiących się osób nie pozwalają się nudzić. Wspomnę tutaj o kilku miejscach do których można się udać nocną porą jakimi są Forteca i Vernanda słynące z dobrej muzyki i niezapomnianej zabawy. Lokalne restauracje również nie pozostają w tyle i zachęcają swoją unikatowością oraz cudownymi zapachami lokalnej kuchni, na którą składa się świeża ryba z warzywami w akompaniamencie tutejszego wina i fenomenalnej oliwy z oliwek. Brzmi jak raj dla podniebienia, prawda?

 

  • Vis

 

Naszym następnym portem jest miasto Vis, usytuowane na wyspie o tej samej nazwie w cichej i spokojnej zatoce Św. Jerzego, patrona tej cichej przystani. Wyspa ta jest najdalej odsuniętą wyspą od stałego lądu co czyni ją też najczystszą z wszystkich chorwackich wysp. Gdziekolwiek nie spojrzysz, będziesz mógł obserwować dziką i nienaproszoną przyrodę stworzoną głównie przez winnice. Dlatego też, grzechem byłoby nie zaopatrzenie się w tutejsze wino w którymś z lokalnych sklepów. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Wina, na którym wszyscy producenci mają okazję pochwalić się swoimi wyrobami w otoczeniu dobrej muzyki i tańca. Vis jest także uważany za kolebkę rybołówstwa na Adriatyku, dlatego smakosze kulinarni nie powinni się trzymać z daleka od portu rybackiego. W zabytkowej części tego miasta odnajdziemy wiele pałacyków, które zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Jednak aby nie zanudzić się odwiedzając wszystkie warto wybrać sobie jeden, który jest najpiękniejszy. Polecamy Tramontana, który został wzniesiony w neorenesansowym i zachwyca pięknem mozaik zdobień w kamieniu. Oprócz jedzenia i zwiedzania miasto to ma jeszcze jedną atrakcję dla poszukiwaczy wrażeń, którzy zakochali się w morzu i wciąż czekają na więcej. Tą atrakcją są oczywiście szkoły nurkowania, które krok po kroku pokażą Ci jak odkrywać podwodny świat. Jednak jeżeli stawiasz na niezakłócony niczym wypoczynek, który nie wymaga od Ciebie żadnej aktywności śmiało możesz skorzystać z którejś z plaż, wybierając pomiędzy piaszczystą a kamienistą i cieszyć się promieniami słonecznymi i przezroczyście czystą wodą.

 

  • Bisevo

 

Ta mała wysepka położona nieopodal wyspy Vis jest rajem dla oczu. Błękitne wody Adriatyku leniwie oblewają piaszczyste plaże, które są ogrodzone bujnymi lasami. Życie toczy się tu powoli i w typowym „Dalmackim” stylu. Nikomu nigdzie się nie spieszy, tutejsi mieszkańcy lubią spędzać swój dzień na pogawędkach przy kawie, a wieczorem przy winie i makreli. Jednak obserwacja naturalnego środowiska mieszkańców Biseva nie jest głównym celem naszej wizyty tutaj. Jest nią Błękitna Jaskinia, która powstała w wyniku przedostania się wody morskiej do wapiennej skały. Wejście do niej jest bardzo niepozorne i ma maksymalnie 1m, a sama grota ma jedynie 18m wysokości, 31 m długości i 17m szerokości dlatego też można się tam dostać jedynie łódką z wiosłami bądź nurkując. Najlepszą porą na odwiedziny jest przedpołudnie, godziny od 10-12 maksymalnie. Wtedy zaczyna się najpiękniejszy spektakl z udziałem słońca, które wpada przez niewielki otwór w skale i odbijając się od lazurowej wody tworzy na ścianach błękitne obrazy. Dzięki temu świetlnemu przedstawieniu można też dostrzec nietypowy kamienny łuk pod powierzchnią wody i przeżyć niecodzienną kąpiel w błękitnej wodzie.

 

  • Rogoznica

 

Rogoznica jest typowym sennym, śródziemnomorskim miasteczkiem, którego centrum znajduje się na starej wysepce Kopar. Oprócz pięknej natury, która sprawia, że jest to najpiękniejszy port według odwiedzających go żeglarzy to miejsce ma w sobie jeszcze jedną wyjątkowo rzecz. Jest nim słone jezioro zwane „Okiem Smoka”, uważane za popularny bioreaktor. Od lat obserwuje się w nim wiele ciekawych zjawisk, wywoływanych reakcjami chemicznymi. Ostatnio zaobserwowano tzw. „Budzenie się Smoka” czyli od dawna nie występujące gotowanie się wody. Skoro jesteśmy już przy smoku, przytoczę gratkę dla miłośników nurkowania. Jest nią „Ucho Smoka”, które jest niczym innym jak najpiękniejszą okoliczną jaskinią podwodną.

 

  • Trogir

 

Podbój Chorwackiego wybrzeża niestety dobiega końca w tym samym malowniczym miasteczku, z którego wyruszyliśmy. Raz jeszcze wyrusz pomiędzy wąskie uliczki otaczające piękną starówkę, naciesz się jeszcze przez chwilę niezwykłym adriatyckim klimatem i zrób sobie małą przerwę aby jeszcze raz spróbować specjałów tutejszej kuchni. Mamy nadzieję, że taka podróż po Dalmacji na długo zapadnie Ci w pamięć i jeszcze wiele razy w towarzystwie żagli będziesz powracać do czarujących wybrzeży Chorwacji.

 

09 marca 2016
Rejs Trogir - Stari Grad - Vis na 7 dni. Czarter jachtu z Trogiru
Czartery jachtów

 

 

NAVIGARECHARTER - REJSY MORSKIE, CZARTER JACHTÓW, ATRAKCYJNE CENY

tel. 0048 603 304 506 email: office@navigarecharter.pl