Marsala - Palermo - 65Mm
Palermo - Volcano - 80Mm
Vulcano - Lipari - 8Mm
Lipari - Stromboli - 25Mm
Stromboli - Cefalu - 70Mm
Cefalu - Marsala - 100Mm
RAZEM - 348Mm
nazwa miasta wywodzi się z arabskiego Marsa el Allah czyli port Allaha.
Marsala to nie tylko źródło wiedzy o żyjących tu niegdyś kulturach, to również „przepyszna” tradycja wytwarzania wina, bogata kuchnia regionalna – mieszanka sycylijsko-tunezyjska, czy umiejętność korzystania „z tego co jest”, czyli odzyskiwanie soli morskiej. Dla smakoszy win warto odwiedzi kantynę Florio, która została założona w 1833 roku przez Vincenzo Florio. Kantyne możecie zwiedzić w dowolnym momencie, gdyż jest otwarta dla turystów przez cały rok, w winotece można zakupić kilka buteleczek tego przepysznego trunku.
jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. Miasto powstało jako Panormos (grec.), kolonia fenicka, było centrum kulturowym królestwa Sycylii. Główne zabytki Palermo to pozostałości murów rzymskich, pałac królewski zwany Pałacem Normanów, katedra S. Rosalia, posiadająca w sobie grobowce królów. Znajdują się tu również romańskie kościoły San Cataldo i San Giovanni degli Eremiti, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana, del Vespro oraz pałace Zisa i Cuba z XII wieku.
W kilku słowach co warto zobaczyć będąc w Palermo na dzień, dwa lub dłużej.
Fontanna Pretoria (zwana Fontanną Wstydu) wznosi się na Piazza Pretoria i tak naprawdę zajmuje większą część tego niewielkiego placu. Monumentalna XVI – wieczna budowla, ozdobiona została nagimi postaciami, wśród 48 rzeźb dostrzeżemy między innymi bogów olimpijskich, czy personifikacje rzek Palermo. Quattro Canti to ruchliwe skrzyżowanie, które jednak różni się bardzo od zwykłego zbiegu kilku ulic i nie ma sobie równych. Z czterech stron, znajdują się cztery piękne barokowe pałace ze ściętymi narożnikami Na najniższym poziomie cztery budowle ozdobione są fontannami i rzeźbami symbolizującymi cztery pory roku i cztery główne rzeki świata , nieco wyżej dostrzeżemy figury czterech królów hiszpańskich, a na samej górze – cztery patronki Sycylii (Ninfa, Agata, Oliwia i Rozalia).
Zamek Królewski trochę dziwny, bo stanowiący mieszankę mnóstwa stylów architektonicznych, ponieważ był wielokrotnie przebudowywany. Najstarsza część wzniesiona została w XI wieku przez Normanów, na pozostałościach zamku arabskiego. Z tego okresu pochodzi wieża – Torre Pisana i znajdująca się wewnątrz Capella Palatina – prywatna kaplica króla Rogera I.
Kościół San Giovani degli Eremin położony blisko Zamku Królewskiego. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Palermo, bo wyróżniający się czerwonymi kopułami. Nie pełni już funkcji sakralnych natomiast jest możliwość wejścia na przylegającą do kościoła Św. Jerzego dzwonnicę, skąd można podziwiać piękne ogrody i malownicze krużganki, tej perspektywy prezentują się w pełnej krasie. Właściwie można stąd objąć wzrokiem całe Palermo, wraz z tłem w postaci góry Pellegrini.
Ogród Botaniczny to idealne miejsce na błogi odpoczynek po zwiedzani miasta, jest tu cicho i spokojnie.
Targi miejskie Vucciri i Ballaro są nierozerwalnym elementem krajobrazu Palermo. Lokalne produkty spożywcze, warzywa, owoce, przyprawy, sery, no i ryby – na przykład spektakularne mieczniki, żaglice, gigantyczne tuńczyki to wszystko, można zobaczyć i poczuć na tych kolorowych mercato. Targi zamykają się około godziny 1200. Są ulice w Palermo, które po zmierzchu są zamykane dla ruchu samochodów i zamieniają się w restauracyjne ogródki.
Warto przypłynąć na Vulcano od strony zachodniej i stanąć na kotwicy w zatoczce Porto di Ponente gdyż tam znajduje się przepiękna plaża z czarnym piaskiem. Strome, skaliste brzegi oraz ogromny stożek wulkaniczny to pierwszy element rzucający się w oczy zaraz po przybyciu na wyspę. Innym niemniej charakterystycznym elementem są wszechobecne gazy wulkaniczne przypominające o aktywności wulkanu. Jedną z największych atrakcji wyspy jest położony na południe od miasteczka wielki krater, stanowiący stożek aktywnego wulkanu o wysokości 385 metrów. Z krateru ciągle wydobywają się obłoki gazów, których głównym składnikiem są związki siarki. To właśnie związkom siarki okolica krateru zawdzięcza żółtawy kolor. Inną, cieszącą się niezwykłą popularnością, szczególnie wśród pań, atrakcją turystyczną jest małe jeziorko z którego wydobywają się bąbelki gazów wulkanicznych. Ta naturalna kąpiel bąbelkowa ma zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. Warto wspomnieć także o tym, że kąpiel w morzu otaczającym wyspę, dzięki gazom wulkanicznym wydobywającym się gdzieniegdzie z dna morskiego, stanowić może także dużą atrakcję.
jest główną i największą wyspą archipelagu. Wybrzeże jest skaliste, z wąskimi żwirowymi plażami. Powierzchnię lądową stanowią głównie góry, a wśród nich dwie największe, tj. Monte Chirica (602 m.) i Monte S. Angelo (594). Ze względu na wulkaniczne pochodzenie, na wyspie wydobywa się do dnia dzisiejszego jeden z najlepszych pumeksów na świecie. Na wyspie znajduje się między innymi Cytadela usytuowana na malowniczym, skalnym półwyspie. Charakterystycznym punktem na Wyspie Lipari, jest zamek Meligunte, którego potężne mury obronne opadają niemal wprost do samego morza. Ufortyfikowania zamkowe zdają się wyrastać z naturalnych skał wyspy, a ich gładkie powierzchnie stanowią kontrast z poszarpanymi skałami pochodzenia wulkanicznego. Na wyspie można pożyczyć skuter aby trochę pojeździć (to dla tych którzy już stęsknili sie za spalana etyliną).
jest niewątpliwie największą atrakcją dla amatorów mocnych wrażeń oraz wszystkich zainteresowanych przeżyciem niezwykłych chwil. Wyspę stanowi regularny, prawie okrągły stożek wulkaniczny. Wulkan, o tej samej nazwie co wyspa jest najbardziej aktywnym wulkanem Europy. Jego wysokość 924 m n.p.m to tylko wierzchołek całego wulkanu, którego podwodna część to aż 2300 m. Od niepamiętnych czasów do dnia dzisiejszego mają tu miejsce regularne erupcje wulkaniczne. Wulkan mniej więcej co 10-15 minut wyrzuca z siebie kłęby gazów, popiołów, bomby wulkaniczne oraz lapille. Warto wybrać się tu w godzinach wieczornych i nocnych wówczas efekty wybuchu wulkanu robią niesamowite wrażenie, a ruch jachtów w okolicy wyspy w nocny jest znacznie większy niż w ciągu dnia. Świetne widowisko.
to urocze rybackie miasteczko, położone na wschód od Palermo. Wyjątkowy urok zawdzięcza pięknej plaży oraz skałom otaczającym miasto. Spacerując Corso Vittorio Emanuele warto zajrzeć do Lavatio Medievale, czyli średniowiecznej pralni publicznej. Koryta do prania wykute są w skale, płynie tędy podziemna rzeka Cefalino, która następnie wpada do morza. W Cefalu znajduje się zbudowana w XII wieku katedra – budynek jest o tyle ciekawy, że łączy ze sobą różne style: bizantyjski, arabski i normański. Otoczenie katedry jest egzotyczne – w tle widać skały, a wokół dominują palmy i plac z licznymi kawiarniami i restauracjami.
Ważny punktem w Cefalu jest Skała La Rocca trzeba pokonać długą drogę (wejście zajmuje ok. 1 godziny i rozpoczyna się od Piazza Garibaldi) i wejść na szczyt, z którego rozciąga się fantastyczny widok na Sycylię. Oprócz spektakularnej panoramy można podziwiać tu pozostałości po bizantyjskim zamku, fortyfikacjach oraz ruiny megalityczne Świątyni Diany.